Druk solwentowy czy lateksowy?


Druk solwentowy czy lateksowy?
2015-11-04
Każda metoda drukarska ma swoje mocne i słabe strony. Nie inaczej jest w przypadku druku solwentowego i lateksowego. Jakie są ich podstawowe cechy i czym różnią się między sobą? Sprawdźmy.

Wydruki solwentowe


Druk solwentowy powstał w celu zastąpienia tradycyjnego sitodruku i jest to obecnie najbardziej popularna metoda wykonywania nadruku na wszelkiego rodzaju aplikacjach. Druk solwentowy jest to metoda druku w ploterze atramentowym, w którym typowe tusze na bazie wodnej zastąpiono pigmentowymi atramentami solwentowymi. Są to atramenty stworzone na bazie rozpuszczalników organicznych. Wydruki solwentowe można stosować na wszystkich podłożach z zawartością PCV, a szczególnie na podłożach nieprzyczepnych dla atramentów wodnych.


Wady i zalety


Główną zaletą druku solwentowego jest na pewno jego trwałość, która utrzymuje się dzięki zastosowaniu farb opartych na rozpuszczalnikach. Wydruk solwentowy jest także odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne takie, jak deszcz czy promieniowanie UV. Wszystko to sprawia, że wydruki tą metodą doskonale nadają się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych.


To co z jednej strony jest zaletą druku solwentowego, z drugiej okazuje się główną wadą. Chodzi mianowicie o farby na bazie rozpuszczalników, które powodują emisję szkodliwych czynników do powietrza oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Kolejny minusem stosowania farb na bazie rozpuszczalników jest ich mniejsza precyzja niż w przypadku wykorzystania atramentów wodnych.


Wydruki lateksowe


Druk lateksowy to technologia druku wielkoformatowego umożliwiająca drukowanie na tanich i wyspecjalizowanych mediach przy zastosowaniu lateksu oraz wody do natychmiastowej aplikacji. Druk wielkoformatowy w technologii lateksowej posiada cechy druku pigmentowego, co daje, podobnie jak w przypadku druku solwentowego, wysoką odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne oraz promieniowanie UV.


Wady i zalety


Do głównych zalet druku lateksowego na pewno można zaliczyć ekologiczny, bezwonny i nieparujący wydruk, w którym można zastosować większą gamę przejść tonalnych niż na przykład w przypadku druku eco-solwentowego. Wydruk taki jest wysoce odporny na ścieranie i jest gotowy do aplikacji natychmiast po opuszczeniu maszyny. Drukowanie lateksowe jest możliwe na różnorodnych nośnikach, w tym także na większości tanich niepowlekanych, jak również powlekanych, zgodnych z atramentami o niskiej zawartości rozpuszczalnika. Druk lateksowy łączy zalety wielu metod drukarskich, skutecznie eliminując wszelkie wady wydruku.


Artykuł powstał przy współpracy z http://www.cewe-print.pl/



Nadesłał:

Peperoni

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl